טיפים להתחלת מחקר איכותני

לתקופה הסטודנטיאלית יש פנים רבות. מצד אחד זו אחת התקופות היפות בחיינו, ומצד שני אנחנו מתמודדים עם אתגרים לא פשוטים כלל. אך אם נסתכל על המכלול – אנחנו בסך הכל בדרך להגשים חלום ולהיות מומחים בנושא שמעניין אותנו. לכן, בכל פעם שתתקלו בעבודה סמינריונית או באיזה מחקר איכותני, תנסו לעשות הכל כדי שתוכלו גם להנות מהדרך. בהתאם לפקולטה אלה אתם משויכים, וכן בהתאם לתואר אותו אתם לומדים, תידרשו להכיר כמה שיטות מחקר שונות כשבניהן גם שיטת מחקר איכותנית. 

מחקר איכותני – מה זה אומר?

בהרבה מקרים, כשאנחנו מנסים להסביר מהו מחקר איכותנו, קל לנו יותר להשוות אותו למחקר כמותי. המחקר הכמותי מתבטא בצורה כמותית, סוג של "משחק במספרים". מסקנות ותוצאות המחקר יבוססו בהתאם לנתונים השונים, היכולים להיות תוצר של שאלות שהופנו אל קבוצה ספציפית. זאת אומרת, אנחנו נתייחס בעיקר לתוצאות המספריות והנתונים היבשים יותר. 

בניגוד למחקר הכמותי, המחקר האיכותני ישים את הדגש על תשאול ישיר של הנסיינים/הנחקרים (קבוצת נשאלים או נשאל יחיד). זאת אומרת, במקרה הזה אנחנו לא מתבססים על נתונים מספריים או סטטיסטיקות. אנחנו מתייחסים לנתונים היוצאים מתוך ניתוח של מקרים אישיים, של תצפיות, ראיונות ועוד. התוצאות והמסקנות הינן תוצר של התרשמות אישית של החוקר. אשר במקרה הזה מדובר בסטודנט עצמו.

לקבלת עזרה בכתיבת עבודות אקדמיות >>>

כמה טיפים להתחלת המחקר האיכותני

ישנם טיפים שיהיו רלוונטיים להתחלת כל מחקר והם גם מהווים משתנה משמעותי בכל תהליך המחקר. 

ראשית, הטיפ המשמעותי ביותר יהיה לבחור שאלת מחקר בנושא שמעניין אתכם, אם המחקר עצמו יעניין אתכם ברמה האישית ויתרום להתפתחות שלכם, כך גם הדרך תהיה יותר נעימה.

שנית, הגדירו לעצמכם מראש איך הולך להיראות המחקר ומהם השלבים שאתם הולכים לעבור.

ככל שתהיו יותר מתוכננים קדימה, כך גם מהלך המחקר יותר יזרום.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
גלית ברוך

גלית ברוך

גלית ברוך היא בלוגרית, מרצה ומארגנת סדנאות בתחום הסטיילינג וההעצמה נשית. את כל הנושאים על בריאות, צרכנות ופנאי, עיצוב הבית, משפחה וזוגיות גלית מביאה במאמריה והרצאותיה עבור קהל הנשים שרוצות לקבל מידע והשראה לדברים חדשים ומעניינים בתחום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.