אזרחות פורטוגלית לבן זוג

אזרחות פורטוגלית

בשנת 2015 השתנו פני הדברים עבור לא מעט אנשים אשר חיפשו אחר דרך לחבור אל העולם הגדול – לזכות בדרכון אירופאי. באותה שנה תוקן חוק האזרחות הפורטוגלי באופן שאפשר לצאצאי מגורשי ספרד (ופורטוגל) להוציא אזרחות, כאשר קבלת האזרחות הפורטוגלית (או הספרדית) מהווה רק שלב קצרצר בדרך להשגת הדרכון הפורטוגלי, וכידוע דרכון זה שווה ערך לדרכון אירופאי – עובדה שטומנת אינספור יתרונות מהותיים. מכאן שאם נסכם את המהלך, נציג את המשוואה הבאה:

  • אזרחות פורטוגלית = דרכון פורטוגלי = דרכון אירופאי


יתרונות המהלך

כידוע, השגה של דרכון זר הנו תהליך שמצריך זמן ואנרגיה, אך עדיין הנתונים מראים שעד היום מאות ישראלים השיגו את היעד הנכסף ואילו אלפים נוספים מצויים בתהליכי בירור. מדוע אם כן אנשים רבים מוצאים לנכון להשקיע בכך? כיוון שרשימת היתרונות של השגת אזרחות פורטוגלית ארוכה ומהותית ואף לא נגזים אם נציין שאותה דרך עשויה לנווט למקום טוב ובטוח יותר אינספור מסלולי חיים. שנרחיב? ובכן הדרכון האירופאי מאפשר לנוע באירופה בחופשיות, מבטל את הצורך להשיג ויזה בכדי לבקר בארה”ב, מאפשר לחיות ולעבוד ברחבי אירופה, להחזיק עסק מקומי ולהשקיע בנדל”ן, ליהנות מתנאים סוציאליים הגונים, ללמוד בחינם (או במחיר מוזל) במגוון מוסדות להשכלה גבוהה ואפילו ליהנות מתנאי קבלה פחות נוקשים.


אודות תהליך השגת האזרחות

גם את תוהה מי זכאי ליהנות מכל זאת? ובכן באופן כללי החוק הפורטוגלי קובע שעל מנת להשיג אזרחות יש צורך להוכיח שכמה דורות אחורה המשפחה היוותה חלק ממגורשי פורטוגל, וזאת באמצעות שיחזור עץ משפחה כמה שיותר מפורט. לשם כך יש לאסוף מסמכים ותעודות, להיעזר בגנאולוג (חוקר אילן יוחסין), למלא טפסים, להשיג את אישור הקהילה היהודית בדבר הזכאות וכמובן להיעזר בעורך דין ונוטריון. עם זאת, כל עוד נעזרים בגוף מקצועי, מגלים שהתהליך הרבה פחות סבוך ממה שהוא עשוי להיות.


מה עם בן הזוג?

בהנחה ועברת את כל התהליך ואכן השגת את האזרחות הרצויה, יש לבחון מה קורה עם בן הזוג, ולו כי שניכם מבקשים להתגורר ביחד באירופה, ועל כן אם הוא לא ישיג את האזרחות, החלום אינו אפשרי. אם כן כיצד מתקדמים והאם הדבר בכלל אפשרי? ובכן פה הדברים תלויים במגוון קריטריונים, אך מראש נציין שכן קיימת בחוק התייחסות לבן הזוג.


מהפך חיובי

מה אומר החוק? בהנחה ואת השגת דרכון פורטוגלי, החוק אינו יזניח את בן זוגך, אך גם לא יציע לו על מגש של כסף את האזרחות. מה זה אומר? ובכן עד ממש לאחרונה החוק קבע שאת ובן זוגך צרכים להיות נשואים למעלה משלוש שנים (יש להוכיח זאת באמצעות מסמכים מתורגמים) ושעל בן הזוג להוכיח קשר לפורטוגל – כגון הכרת השפה, מגורים, לימודים, תרומה למדינה וכדומה. עם זאת, ביולי 2018 התעורר מהפך חיובי, החוק קבע שאם יש לך אזרחות ואם יש לך ילד (בכול גיל), הרי שההורה השני גם כן זכאי ליהנות מאזרחות פורטוגלית, ואף כמעט באופן אוטומטי.


מה קורה באוקטובר 2019?

גם אם שינוי המגמה הנו חלק מעידוד ההגירה למדינה ותוכנית כלכלית שמאפשרת להרוויח יותר משלמי ביטוח לאומי, הרי שעדיין מדובר ביתרון גדול (ואף משפחתי) – בהזדמנות להרחיב את נפח האפשרויות הכלכליות, לפרוס רשת ביטחון ובאופן כללי להעניק לילדים ולכל המשפחה עתיד טוב יותר. מכאן שבין אם הצורך מהותי, או רק תוכנית מגירה, טוב לדעת שהאפשרות פתוחה לכל המשפחה, אך לא לעוד הרבה זמן – רק עד אוקטובר 2019.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
גלית ברוך

גלית ברוך

גלית ברוך היא בלוגרית, מרצה ומארגנת סדנאות בתחום הסטיילינג וההעצמה נשית. את כל הנושאים על בריאות, צרכנות ופנאי, עיצוב הבית, משפחה וזוגיות גלית מביאה במאמריה והרצאותיה עבור קהל הנשים שרוצות לקבל מידע והשראה לדברים חדשים ומעניינים בתחום.

השארת תגובה