האם הנקה גורמת לעששת

רופא שיניים לילדים

אחת ממחלות השיניים הנפוצות ביותר אצל ילדים היא מחלת העששת. זהו בעצם ריקבון של השיניים שנגרם כתוצאה מהסוכרים שנמצאים במזון והופכים לחומצה על ידי החיידקים שנמצאים בחלל הפה, החומצה גורמת להמסה של שכבת המגן החיצונית של השיניים ומובילה בסופו של דבר לריקבון שלהן.

ניתן לאבחן עששת אצל ילדים על ידי אמצעי הזיהוי שלה שהם כתמים לבנים בין החניכיים העליונות לבין השיניים הקדמיות. עששת מאובחנת בדרך כלל על ידי רופא שיניים לילדים. מומחה השיניים מבצע את הבדיקה באמצעות ציוד רפואי מתקדם וממליץ להורים איזה טיפול יש לבצע על מנת למנוע את התפשטות הריקבון וכיצד יש לשמור על בריאות הפה של הילד.

מה בין הנקה לעששת?

אז האם הנקה גורמת לעששת? הנקה לכשעצמה אינה גורמת כלל לעששת מכיוון שמדובר בעצם במזון הטבעי והמועדף ביותר לתינוקות. אבל, כאשר ההנקה משולבת יחד עם טעימות של מזון רגיל, זה מעלה את הסיכון להתפתחות עששת בשיניים.

כאשר קיים על שיני התינוק רובד של שאריות מהמזון שהוא נחשף אליו, זה גורם לחלב האם לצפות את אותם שאריות. היות וחלב אם מכיל הרבה לקטוז, זה יכול לגרום להרס של השיניים כאשר הוא משתלב עם שאריות רובד ממזון אחר.

הנקת לילה – אחד הגורמים לעששת

עששת בתינוקות מכונה גם עששת הבקבוק מכיוון שזוהי עששת שנגרמת משתייה תכופה של נוזל שאינו מים. כלומר, תינוק קטן שיונק לעיתים תכופות במשך הלילה, או ששותה בקבוקי חלב/תחליף חלב במהלך הלילה, חשוף יותר לעששת מאשר תינוק שאינו יונק או שותה בקבוקי חלב במשך הלילה.

הורים רבים מנסים להרגיע את ילדיהם שמתעוררים במהלך הלילה על ידי בקבוק עם משקה ממותק, בקבוק חלב או אפילו הנקה. זוהי טעות נפוצה מאוד מכיוון שבמהלך הלילה זרימת הרוק נמוכה ואיטית יותר ולכן גם ניקוי החיידקים הוא מועט ואף לוקה בחסר.

מדוע לשמור על שיני החלב של התינוק?

הרבה מההורים אינם מבינים מדוע יש להגן כל כך על שיני החלב של התינוק אם הם ממילא מתחלפות בעוד מספר שנים. אולם, חשוב לדעת כי שיני החלב הן אלו שקובעות את מיקומן של השיניים הקבועות שעתידות לצמוח, ואף עוזרות בהתפתחות הדיבור, הלעיסה וחיתוך המזון.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
גלית ברוך

גלית ברוך

גלית ברוך היא בלוגרית, מרצה ומארגנת סדנאות בתחום הסטיילינג וההעצמה נשית. את כל הנושאים על בריאות, צרכנות ופנאי, עיצוב הבית, משפחה וזוגיות גלית מביאה במאמריה והרצאותיה עבור קהל הנשים שרוצות לקבל מידע והשראה לדברים חדשים ומעניינים בתחום.

השארת תגובה